Czy warto zainwestować w piec wolnostojący na drewno?

Piec wolnostojący określa się potocznie jako kozę. Obecnie jest to rozwiązanie, które znów robi się popularne. Piece tego typu są wykorzystywane chętniej niż wcześniej. Nie jest to przypadek, ale wynik zalet jakie takie piece mają w sobie. Należy zauważyć, że są to piece nowoczesne funkcjonalne i bezpieczne. Zostały mocno zmienione w stosunku do tego jakie rozwiązania wcześniej były wykorzystywane. Najważniejsze wydaje się być to, że jest to rozwiązanie, w którym łączy się elementy o charakterze estetycznym oraz praktycznym. Jedyny wymóg jaki będzie stawiany to komin osobny dla takiego pieca. Jeśli chcemy mieć kilka takich piecyków musimy mieć też przygotowane kominy dla każdego osobno. Przed instalacją pieca sprawdzeniem komina również musi się zająć kominiarz, który sprawdzi czy dany komin nadaje się rzeczywiście do wykorzystania. 

Redakcja poleca: Piecyki wolnostojące na drewno marki Caminetti Montegrappa 

Tak jak w przypadku wkładów kominowych najlepiej będzie zdecydować się na rozwiązania żeliwne. W obu przypadkach można mówić o plusach i minusach poszczególnych rozwiązań. Bez wątpienia piec potrzebuje sporo czasu, aby się dobrze nagrzać. Jednocześnie jednak będzie w stanie w ten sposób trzymać ciepło i to jest bardzo ważne. Dodatkowo żeliwo to materiał, który daje takie możliwości,  w których będzie można rzeczywiście przygotować rozwiązania estetyczne, ponieważ trzeba powiedzieć, że elementy żeliwne charakteryzują się świetną plastycznością. 

Gdy chodzi o piecyki, które są realizowane ze stali to będą się one dość szybko nagrzewały, ale po wygaśnięciu bardzo szybko ciepło będą tracić. Piece ze stali charakteryzują się mniejszą wytrzymałością niż takie, które są przygotowywane z elementów żeliwnych. Dobre kozy to obecnie piece, które charakteryzują się różnymi możliwościami ich wykorzystywania. Trzeba zauważyć, że producenci starają się realizować takie piece, które pozwolą nie tylko na ogrzewanie, ale będą również dawały możliwość gotowania na nich. 

piecyk wolnostojący na drewno

Istotna kwestia będzie związana również z tym, że są oferowane nam także coraz lepiej wykonanych pieców. Przy ich wybieraniu trzeba się mocno zastanowić i sprawdzić poszczególne kwestie. Między innymi trzeba się zastanowić również o tym jak wygląda kwestia utrzymywania ciepła i jak będzie się realizować dokładanie opału czy usuwanie popiołu a także czasu palenia przy zachowaniu sprawności. 

Dobra koza to świetne rozwiązanie dla tych wszystkich osób, które marzą o tym, by mieć w swoim domu ogrzewanie z żywym płomieniem, ale z jakiegoś powodu nie mogą się decydować na wykorzystywanie kominka. Piec wolnostojący będzie w takim przypadku najlepszą dostępną formą. Nie będzie licznych ograniczeń, nadaje się on praktycznie wszędzie do montażu, jeśli tylko będzie również dostęp do przewodu kominowego. To co ważne to fakt, że taki piec można także łatwo wymontować i zabrać ze sobą, gdy będzie konieczność przeprowadzki. W przypadku tradycyjnych kominków taka możliwość nie istnieje, a wiec bardzo możliwe, że będą się po prostu sprawdzać zdecydowanie lepiej niż zwykłe kominki, które jednak stawiają więcej ograniczeń.

Zobacz produkty