Jaka piła do drewna opałowego?

Przygotowanie drewna na opał to czynność żmudna i pracochłonna. Jeżeli jednak będziemy posiadać odpowiednie narzędzia, znacząco ułatwimy sobie pracę. Jaka piła do cięcia drewna opałowego sprawdzi się najlepiej?

Jakie narzędzia są potrzebne?

Standardowo do przygotowania drewna na opał używa się siekiery. Dzięki niej będziemy mogli porąbać grube kłody na mniejsze kawałki, a następnie potraktować je piłą. Na rynku znajdziemy wiele typów siekier. W przypadku drewna opałowego najlepiej sprawdzi się model rozłupujący, za pomocą którego z łatwością podzielimy pnie na mniejsze części.

Wybierając siekierę, warto zwrócić uwagę na jego trzonek. Powinien on być wykonany z wytrzymałego tworzywa i mieć ergonomiczny kształt. Wówczas zapewni to efektywność i bezpieczeństwo pracy.

W celu ułatwienia sobie pracy zamiast narzędzi ręcznych możemy wykorzystać sprzęt mechaniczny. Wśród sprzętu polecanego do cięcia drewna opałowego jest:

  • piła tarczowa – umożliwia ona cięcie wzdłużne, poprzeczne i skośne. Jeżeli zdecydujemy się na sprzęt o wyższej mocy (około 1400 W) będziemy w stanie ciąć drewno nie tylko opałowe, ale również mokre.

Wybierając piłę tarczową, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na tarczę tnącą. To właśnie od tego elementu zależy funkcjonalność całego sprzętu. Analizując tarczę, sprawdzamy przede wszystkim liczbę, budowę oraz kąt natarcia zębów. Istotny jest również rodzaj materiału, z którego zostały wykonane.

Do drewna opałowego, które jest stosunkowo miękkie, wystarczy piła wyposażona w tarczę mającą 15-20 zębów. Powinny być one wygięte naprzemiennie w prawo i w lewo. Jeżeli zaś zamierzamy ciąć materiały drewnopochodne, wówczas lepiej sprawdzi się tarcza diamentowa. Charakteryzuje się ona wydłużoną żywotnością i dużą wydajnością.

Wybierając optymalną tarczę, zwróćmy uwagę także na jej średnicę oraz poziom wibracji, jakie wytwarza. Jest to niezwykle ważna kwestia, jeżeli zależy nam na wygodzie użytkowania sprzętu.

  • piła łańcuchowa – to kolejny sprzęt pomocny podczas przygotowywania drewna na opał. Wybierając odpowiednie urządzenie, zwróćmy uwagę przede wszystkim na rodzaj zasilania. Biorąc pod uwagę tę kwestię, dostępne na rynku piły łańcuchowe możemy podzielić na:
  • piły elektryczne – są lekkie, tanie, wygodne i zawsze gotowe do pracy. Ich podstawowym mankamentem jest to, iż aby pracować, wymagają stałego dostępu do prądu. Dodatkowo w porównaniu z wariantami spalinowymi zwykle charakteryzują się niższą mocą, co przekłada się na ich ograniczoną wydajność,
  • piły akumulatorowe – w porównaniu ze sprzętem elektrycznym zapewniają pełną mobilność, wciąż jednak pozostają lekkie i poręczne. Mają jednak ograniczony czas pracy i wymagają ładowania. Zwykle wyposażone są w krótkie prowadnice, co sprawia, że nie będziemy w stanie ciąć grubszych kawałków drewna,
  • piły spalinowe – to urządzenia, które charakteryzują się sporą mocą, dzięki czemu są wydajniejsze niż wcześniej wymienione warianty. Są jednak cięższe i głośniejsze oraz emitują spaliny. Wybierając je, warto zwrócić uwagę na różnego rodzaju systemy, które ułatwiają pracę, w tym między innymi tłumienie wibracji czy też oczyszczanie spalin.

Aby ułatwić sobie przygotowywanie drewna na opał, warto wykorzystać dostępne na rynku urządzenia. Szczególnie pomocne okażą się piły tarczowe i łańcuchowe. Ich zaletą jest przede wszystkim to, iż są wszechstronnymi narzędziami. Podczas ich wyboru szczególną uwagę zwróćmy na parametry techniczne. Przesądzają one bowiem o funkcjonalności sprzętu.

 

Materiał zewnętrzny