Lampy zewnętrzne – na balkony, tarasy, do ogrodów

            Balkon, taras i ogród potrzebują doświetlenia. Bez lamp zewnętrznych tracą swój urok, a korzystanie z nich wcale nie jest komfortowe. Oświetlenie dobieramy jednak nie decydując się pochopnie na lampę, która estetyką zwraca na siebie uwagę, ale uwzględniając daną przestrzeń, metraż, funkcjonalność i własne potrzeby. Sprawdźmy, co i gdzie sprawdza się najlepiej.

Balkon przedłużeniem mieszkania

            Balkon to przedłużenie przestrzeni mieszkania. Dzięki niemu mamy poczucie, że do dyspozycji zostaje nam nieco więcej miejsca. Możemy tu suszyć pranie, hodować ulubione kwiaty, ale i spędzać wolne chwile, gdy nie ma możliwości wyjścia na spacer. To taka namiastka własnego ogrodu, gdzie można usiąść o dowolnej porze, nawet wieczornej, by podziwiać zachodzące słońce lub spadające gwiazdy.

            Skoro mowa o przedłużeniu powierzchni mieszkalnej, oświetlenie balkonu musi wpisywać się w aranżację mieszkania. Tradycyjny wystrój, na zewnątrz można uzupełnić klasycznymi kinkietami. Takie lampy przyjmują formę oświetlenia do zamocowania na ścianie lub do podwieszenia na balkonowym suficie. Druga opcja będzie poddawana na działanie wiatru, dlatego powinna być w miarę możliwości stabilna, z odpowiednio dobranym mocowaniem, by nie spadła podczas już lekkiego podmuchu wiatru, co może skończyć się zagrożeniem nawet dla osób przebywających na balkonie lub w jego okolicach.

            Typowe kinkiety można zamienić na nowoczesne, minimalistyczne lampy mocowane na ścianie, jak chociażby te oferowane przez sklep z oświetleniem Lampy.it. Jak się ma prosta forma do tradycyjnego wystroju wnętrza mieszkania? Bardzo dobrze! Wystarczy oświetlenie zewnętrzne uzupełnić o ciepłe światło, wybrać konstrukcję, która daje wąską wiązkę światła, a resztę zdziałać kwiecistymi dekoracjami, rattanowymi lub wiklinowymi meblami uzupełnionymi o miękkie, grube poduchy, ciekawą kolorystyką. Prosta forma lamp zewnętrznych jest uniwersalna i z powodzeniem może uzupełnić tradycyjny czy klasyczny wystrój.

Na tarasy i do ogrodów

            Większe pole do popisu dają nam tarasy i ogrody. Tutaj można zastosować praktycznie każdy typ lamp, eksponując nie tylko piękno tarasowego wykonania, ale i podkreślając naturalną przyrodę. Ponadto oświetlenie na tarasie buduje pożądany klimat, wokół którego zbiera się rodzina lub znajomi, także podczas ważnych wydarzeń, jak celebrowanie urodzin, imienin i nie tylko. W ogrodzie zaś jest to estetyka, ale i bezpieczeństwo poruszania się po każdej z wyznaczonych ścieżek.

            Lampy zewnętrzne oświetlają kolejno wejście frontowe i bramę, dzięki czemu odnalezienie kluczy, wjazd do garażu, wypakowywanie zakupów, odbywają się w pełni komfortowo, przy oświetlonej przestrzeni. Nie trzeba martwić się o dom, który przyciąga wzrok nieproszonych gości, nawet pod nieobecność właścicieli. Włączone lampy na całej posesji są oznaką, że na tym terenie przebywają domownicy, a oświetlenie może działać nawet pod ich nieobecność. Dbanie o estetykę, to już czysta przyjemność, bo różnorodność lamp zewnętrznych wpływa na możliwość uzyskania indywidualnego wystroju otoczenia domu czy nawet tarasu.

Ważne wskazówki

            Lampy wielkością i mocą oraz barwą światła muszą odpowiadać metrażowi i rodzajowi przestrzeni zewnętrznej, którą oświetlamy. W końcu poza komfortem użytkowania i bezpieczeństwem czy budowaniem klimatu, liczy się także zużycie energii. Do tego wysoki parametr IP, by oświetlenie nie straciło na swoich walorach użytkowych i estetycznych, będąc narażone na działanie czynników zewnętrznych, a także, by światło nie zaszkodziło roślinom. Czyż to nie proste?

 

Materiał zewnętrzny