Obróbka metali i obrabiarki CNC – przyspieszenie produkcji

Wiele osób zastanawia się jakie mamy korzyści przy obróbce metali CNC i czym będzie się charakteryzował ten rodzaj prac na metalowych elementach. Sama obróbka CNC to nic innego jak rozbudowanie popularnych już obrabiarek o możliwość ich sterowania numerycznego.

Sama nazwa CNC (ang. Computerized Numerical Control) czyli sterowanie komputerowe urządzeniami numerycznymi, na m o tym wyraźnie mówi. Zwykle takie maszynki i do obróbki skrawania metali wyposażone są w specjalne mikroprocesory, dzięki którym będzie można je programować i w ogromnym stopniu ten proces jest automatyzowany. Wymieniony wyżej procesor obrabiarki daje nam możliwość wykonywania szeregu rozkazów przekładających się na działanie skrawarki w określony sposób. Do obsługi sprzętu nadal będzie potrzebna jednak osoba, która będzie określona jako operator obrabiarki. 

 

Obróbka cnc w firmie Janus

 

Kontakt między skrawarka CNC a operatorem umożliwia interfejs w formie monitora, z którego to prowadza się programy, dzięki którym obróbka jest zautomatyzowana. Oczywiście operator musi mieć odpowiednie szkolenia  w tym zakresie i powinien znać dobrze oprogramowanie sterujące. Rezultatem udoskonalenia sprzętu o programowanie numeryczne jest to, że produkcja elementu metalowego staje się zautomatyzowana od momentu podawania surowca przez obróbkę aż po jego gotowość do wykorzystania. W trakcie procesu skrawania obróbka metali wszelkiego rodzaju możliwa będzie bez ręcznych zmian narzędzia skrawającego, noża czy wrzeciona.

obróbka metodą cnc

W zależności od tego jaki program jest tam zainstalowany będzie można w odpowiednim momencie doprowadzić do tego, że ostrze skrawające się zmienia na wymagane w danym momencie i w zależności od specyfikacji metali obrabianego w danym momencie. Dodatkowo będzie możliwa obróbka metali w kilku wymiarach. Zależnie od możliwości sprzętu będzie również istnieć możliwość przetwarzania metalu również w kilku różnych osiach. Dzięki rozwiązaniom wieloosiowym obróbka skrawaniem  sprowadza się często do instalowania metalu obrabianego na stole frezarki bez konieczności przestawiania go w sposób odpowiedni do tego pracują wrzeciona. Może samo wykonywać zakres ruchów nie wymagający ingerencji w przestawanie skrawanego metalu. 

Rozwój technologii sprzyja przemysłowi metalurgicznemu. Postęp w rozwoju dziedziny obrabiarek metali i materiałoznawstwa sprawia, że wykonywanie zleceń tego rodzaju nawet przez mniejsze firmy będzie możliwe pod kątem wydajności oraz czasowego wywiązywania się z warunków umowy. Obróbka metali i ich skrawanie w ramach technologii CNC to rozwiązania rewolucyjne i jednocześnie wyjątkowo dochodowe, które nie wyklucza z rynku niewielkich i średnich firm, które będą wykonywać usługi CNC oraz obróbkę metali poprzez skrawanie. Te rozwiązania są rzeczywiście świetnie przygotowywane i można być pewnym, że decyzja o ich zastosowaniu zawsze będzie właściwa, ponieważ między innymi usprawni pracę, a to sprawa na jakiej powinno nam zależeć.