Oświetlenie wejścia do domu: wygoda i bezpieczeństwo

Oświetlenie wejścia do domu ma za zadanie pełnić funkcję nie tylko estetyczną. Jego podstawowym zadaniem jest zapewnienie wygody oraz bezpieczeństwa na najwyższym poziomie. Kiedy jest ciemno, znalezienie kluczy i trafienie nimi do zamka może okazać się naprawdę ogromnym wyzwaniem. Światła działa także odstraszająco na włamywaczy. Ciemność pozwala im się skutecznie ukryć, zaś dobrze oświetlone miejsce sprawia, że widać ich doskonale. 

Oświetlenie wejścia do domu to nie tylko oświetlenie samych drzwi wejściowych. To także lampy, które oświetlają cały ciąg komunikacyjny, którym poruszamy się, aby do domu dotrzeć. Chodzi więc o drogę od furtki aż do samych drzwi wejściowych.

Oświetlenie energooszczędne

Do oświetlenia wnętrza domu nadają się wszystkie oprawy zewnętrzne, które znaleźć można na rynku. Wybierać można więc między halogenami, świetlówkami oraz nowoczesnymi oprawami LED. Tyczy się to zarówno opraw, które zasilane są napięcie 220V, jak i tych, które określane są jako niskonapięciowe. Istotne jest jednak, aby odpowiednio zabezpieczyć przewody przed działaniem wilgoci. Najrozsądniej jest planować oświetlenie zewnętrzne na etapie projektowania domu oraz ogrody. Wówczas najłatwiej jest zaplanować rozmieszczenie punktów świetlnych, a także wykonać drogi dla przewodów, które będą światło zasilały. 

Planując można oświetlenia, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na systemy wyposażone w automatyczne wyłączniki. Dzięki nim można skutecznie oszczędzać energię elektryczną. Chodzi tu przede wszystkim o czujniki zmierzchowe, które mierzą natężenie światła. Dzięki nim lampa zapala się o zmierzchu, ale zgaśnie wówczas, gdy natężenie światła spadnie poniżej określonego poziomu. Większość modeli pozwala na regulowanie progów czułości wyłącznika. W efekcie można dopasować ich działanie do warunków świetlnych, które przecież zmieniają się w zależności od pory roku czy panującej aktualnie pogody. Innym rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić na zużyciu energii są czujniki ruchu. Włączają one oświetlenie wtedy, kiedy na określonym obszarze wykryją ruch.