O montażu rolet zewnętrznych w gotowych domach

Dostępne w chwili obecnej modele rolet zewnętrznych umożliwiają ich zamontowanie w domach, które są jeszcze w trakcie budowy oraz w domach już gotowych. Mimo to zaleca się ich montowanie jeszcze w trakcie budowy. Jeśli jest na to już za późno, możemy zamontować rolety zewnętrzne, które posiadają zewnętrzne, czyli elewacyjne kasety. Są one stosowane bardzo chętnie ze względu na stosunkowo niski koszt ich montażu. Aluminiową lub wykonaną z PCV kasetę montuje się w tym przypadku wprost na elewacji domu. Tak zamontowana kaseta nie ograniczy dostępu światła, ale zburzy wygląd elewacji. Innym sposobem montażu jest zamocowanie kasety wprost do ramy okiennej.

Sposób ten nie może być jednak wykorzystany przy wszystkich rodzajach okien ponieważ zamontowane rolety i kaseta powodują, że otwór okienny zmniejsza się, pomieszczenie może więc być zbyt mało doświetlone. Z tego rozwiązania opłaca się więc korzystać tylko wtedy, kiedy powierzchnia szyb jest bardzo duża. Producenci rolet proponują klientom kasety prawoskrętne lub lewoskrętne. Prawoskrętne nie są zbyt zbliżone do okien, gdyż ich prowadnice muszą zostać zamontowane na elewacji. Rozwiązanie to ma jednak pewną zaletę: tworzy się mostek powietrzny, który stanowi dodatkową ochronę akustyczna i termiczną.

Przy kasetach prawoskrętnych koniecznie trzeba spełnić jeszcze jeden warunek: szerokość kasety musi być mniejsza niż ościeży. Taki mostek nie powstaje w przypadku rolet lewoskrętnych. Ale dają one szansę na wykorzystanie zaokrąglonego lub ściętego naroża. Na których oknach je zamontować? Zdecydowana większość właścicieli domów jednorodzinnych podejmuje decyzję o zamontowaniu ich tylko na oknach skierowanych na południe. Decyzja ta jest motywowana tym, że pomieszczenia od strony południowej mocniej się nagrzewają. Ale ochrona przed nagrzewaniem się pomieszczeń nie powinna być jedynym powodem, dla którego warto je założyć. Powinniśmy pamiętać także o tym, że chronią one także okna przed warunkami atmosferycznymi, a w szczególności przed opadami śniegu, deszczu i gradu. Latem będą oczywiście chronić przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, ale z kolei zimą ochronią je przed stratami ciepła. Warto więc montować je nie tylko w oknach od strony południowej.