Co warto wiedzieć o drewnianych żaluzjach?

Żaluzje drewniane od lat uchodzą za synonim luksusu. Świetnie dekorują nie tylko okna, ale całe wnętrze. Pomieszczenia z drewnianymi żaluzjami nabierają stylowego charakteru, są ciepłe i przytulne. Do tego bardzo łatwo można do nich dobrać pozostałe elementy aranżacji wnętrza, gdyż sprawdzają się w połączeniu z elementami wykonanymi ze szkła, metalu, tkanin. Chętnie wybierają je osoby, którym znudziły się kiczowate wnętrza pełne papierowych, czy plastikowych dodatków. Nie zapominajmy także o tym, że mają one jeszcze jedną wielką zaletę: są bardzo praktyczne. Wśród różnych osłon okiennych wyjątkowo dobrze regulują ilość światła docierającego do wnętrza, mogą posłużyć do regulowania temperatury, która panuje we wnętrzu. Zdaniem wielu osób w okresie lata drewniane żaluzje sprawdzają się lepiej niż wykonane z podgumowanych materiałów rolety zaciemniające.

W przeciwieństwie do nich nie nagrzewają się zbyt mocno. Jakie są rodzaje rolet drewnianych? Trudno mówić o odrębnych rodzajach tych rolet. Jedynym wyznacznikiem, który pozwala je odróżnić jest szerokość lameli zastosowanych do ich wykonania. Standardowo żaluzje drewniane dostępne są z lamelami o dwóch szerokościach: 2, 5 cm i 5 cm. Żaluzje z lamelami o szerokości 5 cm mogą być montowane na ramie okiennej, na suficie lub na ścianie. Można je montować jako osłonę okien uchylnych, gdyż zostały wyposażone w boczny system prowadzenia żyłkowego. Utrzymuje on żaluzje bezpośrednio przy szybie nawet wtedy, kiedy okno zostanie uchylone. Czy mogą być używane na zewnątrz? Żaluzje drewniane powstają z naturalnych surowców. Są bez wątpienia bardzo eleganckie i ładne, ale niestety nie mogą być montowane na zewnątrz pomieszczeń.

zalety posiadania drewnianych żaluzji Pod wpływem wilgoci mogą się wypaczać, a promienie słoneczne mogą spowodować, że stracą swój kolor. Pobyt na zewnątrz odbije się niekorzystnie nie tylko na lamelach, ale także na sznureczkach, które służą do ich regulacji. Jak je pielęgnować? Na lamelach z pewnością będzie osadzał się kurz. Pielęgnacja drewnianych żaluzji polega więc przede wszystkim na systematycznym odkurzaniu przy pomocy specjalnej miotełki do kurzu. Starajmy się nie dopuszczać do silnego zabrudzenia, gdyż drewniane lamele źle znoszą kontakt z wodą. Jakie wybrać? Do wyboru mamy żaluzje laminowane, drewniane i bambusowe. Wybór zależy przede wszystkim od naszych upodobań estetycznych. Kluczową kwestią przy wyborze może być ich ciężar. Laminowane i drewniane są stosunkowo ciężkie, zdecydowanie najlżejsze spośród nich są te z bambusowymi lamelami.