Jak czyścić rolety i żaluzje?

Jeśli chodzi o rolety czy żaluzje to przez długi czas mogą one spełniać swoje funkcje i wyglądać doskonale, ale trzeba będzie o nie odpowiednio dbać. Można obecnie znaleźć wiele skutecznych sposobów na to, by dobrze o swoje rolety zadbać, ale przede wszystkim trzeba dopasować sposób pielęgnacji czy konserwacji do produktu, który posiadamy. Gdy chodzi o rolety, które przygotowywane są z materiału to będzie warto się decydować na jakieś czyszczenie, które będzie realizowane z pomocą delikatnej ściereczki bądź też odkurzacza, ale bez używania większej siły, by nie zniszczyć rolety. Sam wybór rolet materiałowych jest bardzo duży i to na pewno sprawia, że są one bardzo popularne i należą właśnie do tych wybieranych najczęściej. Jeśli chcemy, by rolety spełniały funkcje dekoracyjną to na estetykę trzeba jeszcze także dodatkowo patrzeć. Wracając do ich czyszczenia warto zauważyć, że jeśli na roletach pojawiają się jakieś plamy na pewno trzeba brać pod uwagę czyszczenie ściereczką, która będzie lekko zwilżona.

Jednocześnie można dodać jakiś środek czyszczący, ale trzeba zadbać o to, by ten środek był raczej delikatny, ponieważ może doprowadzić do zniszczenia tkaniny, gdy okaże się zbyt silny. Jeśli lampy są bardzo małe to można także próbować wycierania ich gumką i będzie to oczywiście bezpieczne dla rolety. Prać czy nie prać? Materiał, z którego wykonywane są rolety nie powinny być wkładane do pralki, ponieważ może to spowodować blaknięcie koloru, ale może także wpływać na to, że tkanina będzie się zniekształcać. Roleta także nie powinna być prasowana, ponieważ będzie to niszczyć materiał. Jeśli dodatkowo taka roleta jest pokryta gumą będzie trzeba także liczyć się z tym, że możemy w ten sposób zniszczyć nie tylko roletę ale także własne żelazko. Jeśli chodzi o sprawę prania to takim wyjątkiem będą rolety rzymskie, które obecnie wykonuje się w taki sposób, że nadają się one do prania.

Są łatwe w montażu i demontażu dlatego będzie można zawsze wygodnie taką roletę zdjąć i oddać między innymi do pralni chemicznej. Ich konstrukcja będzie pozwalała na to, by montaż był szybki i nieskomplikowany. Takie rolety są jednak podatne na płowienie i ten kolor może się nieco zmieniać. Jeśli mamy szczególnie mocne plamy i może to prowadzić do odbarwienia silnego będzie można zawsze wymienić tkaninę. Zadbane żaluzje W przypadku czyszczenia żaluzji należy postępować nieco inaczej. Tutaj poszczególne lamelki będzie trzeba omiatać z kurzu. Jeśli wykonywane są z drewna to raczej nie będzie wskazane ich czyszczenie na mokro. Jeśli natomiast produkt jest zrealizowany z użyciem aluminium to woda nie będzie dla niego problemem i tutaj takie czyszczenie na mokro spokojnie można sobie wykonać. Trzeba jednak pamiętać, że co do zasady czyszczenie żaluzji jest kłopotliwe, dlatego dobrze będzie wyposażyć się w specjalną szczoteczkę, która nam to ułatwia.