Kilka słów o żaluzjach

Rolety oraz żaluzje są coraz częściej wybieranym produktem, bowiem stanowią wspaniałą alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań. Jeśli dysponujemy ramą okienną o standardowych wymiarach, znalezienie, montaż idealnie dopasowanej żaluzji nie sprawi nam większego problemu. Z drugiej jednak strony, gdy sytuacja jest nieco inna, a więc okno nie jest wymiarowe, to mamy zasadniczo dwa wyjścia z tej trudnej sytuacji. Pierwszym jest bezpośredni kontakt z producentem, który być może posiada interesujący nas model żaluzji. Drugim rozwiązaniem będzie dopasowanie ich na wymiar. Tu, trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów, jak choćby długość i szerokość. Uprzednio przed dokonaniem zakupu, warto przemyśleć jaki kolor, budulec żaluzji będzie dla nas odpowiedni. A mamy z czego wybierać, ponieważ te charakterystyczne zasłonki mogą być wykonane z aluminium, winylu, materiału, czy też tworzywa sztucznego i to wszystko w różnych wariantach kolorystycznych.

Jeżeli ciągle wahamy się nad tym, że żaluzje są dla nas właściwym rozwiązaniem, decyzję ułatwi nam zapoznanie się z ich zaletami - a jest ich naprawdę sporo. Przede wszystkim niepodważalnym atutem jest fakt, iż żaluzje zapewniają doskonałą izolację. Jest to szczególnie ważne w sezonie zimowym, dzięki nim ciepłe powietrze wraca do pomieszczenia. By żaluzje realizowały swoje zadanie, trzeba upewnić się, że lamelki są zwrócone wklęsłą stroną do środka. Latem, omawiane zasłony okienne chronią pomieszczenia przed przegrzaniem. Jest to możliwe dzięki temu, że lamelki zwrócone są wklęsłą stroną na zewnątrz. Kolejną zaletą jest łatwość sterowania, gdyż żaluzje można podnosić i regulować za pomocą mechanizmu zamontowanego w górnej szynie. Ze względu na ogromną ilość rodzajów żaluzji, wyróżnia się także różne systemy mocowania.

Analogicznie w ofertach sklepów, znajdziemy więc żaluzje z odmiennymi rodzajami wsporników do mocowania. Zazwyczaj, górną belkę żaluzji można zamocować za pomocą wsporników o przekroju skrzynkowym z płytką ustalającą lub za pomocą wsporników kątowych z obracaną dźwignią blokującą do unieruchamiania górnej szyny. Niezależnie od tego, na jakie żaluzje się zdecydujemy, szczególną uwagę należy zwrócić na wybór właściwego miejsca zamocowania, gdyż ma to bezpośredni wpływ na ostateczny efekt oraz funkcjonalność. Tu mamy do wyboru zazwyczaj trzy możliwości. Pierwszą z nich jest zamocowanie żaluzji do ramy okiennej, niestety nie jest to zalecane w przypadku żaluzji z tworzywa sztucznego. Kolejnymi sposobami będzie mocowanie żaluzji do ściany na oknem lub sufitu.